Antropometrická data
Pro různé oblasti ergonomie potřebujeme různou strukturu a podrobnosti dat. Jiná bude pro oděvní průmysl, jiná pro automobily, jiná pro tvorbu nástrojů a úchop ruky.
V Česku a na Slovensku neexistují antropometrická data za posledních 10 let !!!
Percentily
Percentil je ve statistice hodnota (číslo), která dělí uspořádaný soubor dat na 100 stejně velkých částí (procent) a vyjadřuje, jaká procentní část hodnot v dané datové sadě leží pod určitou hodnotou. Například 85. percentil znamená, že 85% všech pozorování je menších než daná hodnota, a zbylých 15% je větších nebo stejných.
Pro potřeby designu a architektury potřebujeme především výšku a hmotnost, ostatní data se dají odvodit. Musíme pracovat s průměrem (resp. 50. percentilem) a potom s okrajovými hodnotami 5. a 95. percentilu.
Značí se písmenem P (P25 = 25. percentil).
Prognóza
Pro potřeby designu a architektury musíme udělat prognózu na dalších cca 10 let dopředu, tedy někam po rok 2035.
Potřebné hodnoty musíme odvodit z dostupných publikovaných výzkumů – poslední dva projekty pracují se soubor daty pro populaci ve věku 18 – 25 let v období 2011 – 2018.
Design, nábytek, interiéry, architektura
Pro tyto oblasti lze výšku člověka zaokrouhlit na celé centimetry. Výhodou jsou anglosaské míry – palec, resp. jeho polovina (12,5 cm) je dostatečnou rozlišovací jednotkou.
Pro potřebu ergonomických schémat lze použít průměrnou výšku populace ve věku 15–45 let. Důvodem je především fakt, že poslední publikovaná data jsou deset let stará a při transpozici těchto dat pro současnou populaci dostaneme následující data:
- výška muži 180 (181) cm
- výška ženy 168 (169) cm