Výška populace
Výšku populace ovlivňuje řada faktorů:
- Genetické faktory = dědičnost = výška rodičů, která určuje rámec, v němž se dítě může vyvíjet. Ve většině případů jsou děti vyšší než rodiče.
- Socioekonomické podmínky = příjem rodiny, vzdělání rodičů, hygiena, zdravotní péče = rodiče zajišťují dětem lepší podmínky.
- Výživa a zdravotní stav = kvalita stravy, příjem kalorií, bílkovin a vitamínů + eliminace negativních vlivů (chronická onemocnění, nedostatek živin nebo dlouhodobý stres).
- Životní styl a fyzická aktivita.
- Demografické faktory = strukturální složení populace (věk, etnikum).
- Biotické faktory a vnitropopulační interakce = velikost populace, natalita (porodnost), mortalita (úmrtnost), migrace a další ekologické aspekty.
Prognóza
Pro potřeby designu a architektury musíme udělat prognózu na dalších cca 10 let dopředu, tedy někam po rok 2035.
Potřebné hodnoty musíme odvodit z dostupných publikovaných výzkumů – poslední dva projekty pracují se soubor daty pro populaci ve věku 18 – 25 let v období 2011 – 2018.
Posuneme-li data probandů generace 18 – 24 letých z r. 2012 do r. 2022, bude se jednat o generaci 28 – 34 let, v r. 2032 jim bude 38 – 44 let. Takovouto transpozicí dostaneme odhad potřebných výšek populace.
Design, nábytek, interiéry, architektura
Pro tyto oblasti lze výšku člověka zaokrouhlit na celé centimetry. Výhodou jsou anglosaské míry – palec, resp. jeho polovina (12,5 cm) je dostatečnou rozlišovací jednotkou.
Pro potřebu ergonomických schémat lze použít průměrnou výšku populace ve věku 15–45 let. Důvodem je především fakt, že poslední publikovaná data jsou deset let stará a při transpozici těchto dat pro současnou populaci dostaneme následující data:
výška muži 180 (181) cm
výška ženy 168 (169) cm
Potvrzení dat
Přejdeme–li na průměrnou výšku populace v Evropě, najdeme mapy s údaji s datací r. 2019. Autoři neuvádí věk měřené populace, ale při srovnání s výše uvedenými výzkumy je patrné, že se jedná o kategorii 18 – 24 let

