+420 608 337 445 makow@ergonomyguide.com

Ergonomie (nebo lidský faktor) je vědní disciplína zabývající se pochopením interakcí mezi člověkem a ostatními prvky systému a profese, která aplikuje teorii, principy, data a metody při navrhování s cílem optimalizovat pohodu člověka a celkovou výkonnost systému.

definice Mezinárodní ergonomické asociace, srpen 2000

Ergonomie se týká bezpečí, zdraví a spokojenosti každého člověka.
Je jen na nás, jak ji poznáme, pochopíme a využijeme.

Ergonomie

je věda, která se zabývá interakcí člověka s bezprostředním okolím a snaží se mu usnadnit život. Nejčastěji je spojována s pracovním prostředím – stroji, nástroji a interiérem. Nicméně zasahuje i do dalších oblastí – designu a výroby oděvů a obuvi, všech předmětů kolem nás včetně dopravních prostředků, nábytku, interiérů a architektury atd. V podstatě se jedná o vše, co používáme, kde se vyskytujeme a co činíme.

Úprava bezprostředního okolí lidského těla je po potravě a rozmnožování třetí základní potřebou (pak až následuje „bezpečí“). Člověk to dělá vědomě a cíleně úměrně ke svému okolí a postavení kdekoliv na světě v kterémkoliv období. Naše současná civilizace tak činí s využitím všech dostupných znalostí a vědeckých objevů.

Ergonomie využívá především poznatků antropometrie (měření člověka), ortopedie (pohyblivost její limity dané stavbou těla), medicíny (vlivy okolí na zdraví člověka), psychologie (psychická pohoda člověka), sociologie (skupinové chování), etnografie (zvyky a návyky) a dalších, měně důležitých věd.

Jejím prostřednictvím ji využívají obory tvořící svět člověka (hygiena práce, design, inženýrství, architektura atd.).

Ergonomie se týká každého

Aby byla správně využitá, musí tvůrci i uživatelé tento komplex znalostí a poznatků správně pochopit a aplikovat do našeho životního prostoru. Proto je důležitá pro všechny, kdo toto prostředí utvářejí a ovlivňují: architekti, designéři, inženýři ale i investoři a politici, kteří schvalují normy a zákony, a mnoho dalších. Měla by být součástí vzdělávání jak odborníků, tak laické veřejnosti.

Slovo „ergonomie“ je spolu se slovem „design“ celkem nový a moderní pojem, který je často používán jak ve správném slova smyslu, tak i jen jako prázdný reklamní slogan. Ergonomie (jako slovo) je součástí marketingu a reklamy. Znamená často jen formální přihlášení se k něčemu bez pochopení hlubších vztahů a vlivů našeho okolí na zdraví člověka.

Marketing však působí i pozitivně, posunul některé oblasti blíže člověku. Promíchaly se pojmy ze světa produktového designu, designu služeb a virtuální sféry. „Baby friendly …“ je aktivita prosazující nový náhled na design předmětů i interiérů a architektury a jejich vztahu vůči člověku – uživateli.

Objevuje se nové pojetí designu „Human Centered Design“ – design orientovaný na člověka a „Body Conscious Design“ – design chápající tělo člověka, tedy pojetí designu, které dává přednost fyziologii lidského těla před módou a estetikou.

Ergonomie se dostává i do oblasti blízkých člověku – do světa domácích mazlíčků a zvířat a vyjadřuje spíše fakt, že se někdo při návrhu produktů zabývá jejich životem a pohodlím. Patří sem i říše rostlin a její vliv zdraví člověka.

Bezpečí, zdraví a pohodlí jedince, potažmo komunity, se tak stále více dostává do popředí bez ohledu na společenský a náboženský systém.

A ergonomie je jeden z nástrojů, jak tyto hodnoty zajistit. Množina prvků a osob, které pojem „ergonomie“ zahrnuje neustále roste. Z původního řeckého „ergon“ a „nomos, tedy práce a jejich zákonitostí se rozšířila do celého člověkem obývaného prostoru a času.

Poznámka

Ergonometrie = ergon + metros = práce + měření.

Zabývá se měřením fyzického výkonu člověka. Může jít např. o měření fyzického výkonu při pracovním procesu (např. v seriové a hromadné výrobě), kdy slouží jako podklad pro optimalizaci a normování pracovních procesů.